Edyta Tomczyk edyta.tomczyk@luban.praca.gov.pl telefon 75 722 2548
Deklaracja dostępności
Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu.
Data publikacji strony internetowej: 2018-01-01. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021.09.09.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-01-21 (aktualizacja w dniu 21.04.2023). Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Andrzej Butkiewicz, pup@powiatluban.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 75 721 54 16. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Punkty obsługi osób niepełnosprawnych w Urzędzie znajdują się w pomieszczeniach pośrednictwa pracy oraz ewidencji i świadczeń zlokalizowanych na parterze. Wejście do urzędu posiada podjazd odpowiedni dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia przed wejściem głównym jest utwardzona i wypłaszczona.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Budynek urzędu jest lokalem dwupiętrowym, posiada schody, nie posiada windy. Korytarz prowadzący do pomieszczeń pośrednictwa pracy oraz rejestracji zlokalizowany jest na parterze i jest ogólnie dostępny.
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.
Aby ułatwić osobie niepełnosprawnej mającej trudności z poruszaniem się, przed wejściem do budynku wybudowano podjazd odpowiedni dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw osobom słabosłyszącym, które odwiedzają Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu, na parterze budynku znajduje się przenośne urządzenie pętli indukcyjnej, dzięki któremu osoba niedosłysząca będzie mogła samodzielnie załatwić sprawę w każdym punkcie obsługi. Pętla indukcyjna przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby słabosłyszącej. Pozwala to wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia. Aby skorzystać z pętli indukcyjnej należy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T).
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Na posesji urzędu nie ma miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych ale jest możliwość wjazdu i zaparkowania samochodu.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynku urzędu. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego
w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Osoba niepełnosprawna jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
W celu zwiększenia poziomu obsługi oraz dostępności swoich usług dla osób niesłyszących lub niedosłyszących, Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu korzysta
z usług Zielonej Linii, która uruchomiła usługę online tłumaczenia rozmów z języka migowego na język polski. Dzięki temu zarówno klient, który chce uzyskać informację na temat rynku pracy i form wsparcia z urzędu pracy, jak i pracownicy urzędu pracy, w sytuacji gdy potrzebują tłumacza z języka migowego na język polski mogą połączyć się z konsultantem, który zna PJM. Usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku. Pracownik urzędu może zarówno zarezerwować rozmowę z konsultantem, jak
i połączyć się od razu ( pod warunkiem, ze konsultant Zielonej Linii będzie w tym czasie dostępny).
Zielona Linia prowadzi działania informacyjne, których celem jest wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia, a także propagowanie pozytywnych wzorców, mobilizujących do rozwoju czy zakładania własnych firm. Zielona Linia swoje usługi kieruje również do pracodawców, m.in. chcących zatrudnić cudzoziemców czy szukających wsparcia z urzędu pracy. Nadzór nad działalnością serwisu prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Są dwa sposoby na wykorzystanie komunikacji w języku migowym:
- Videorozmowa osoby głuchej lub niedosłyszącej z konsultantem Zielonej Linii, który zna język migowy. Połączenie będzie możliwe przez Internet, z dowolnego miejsca.
- Skorzystanie z usługi tłumaczenia na język migowy przez pracownika dowolnego urzędu pracy, który obsługując klienta głuchego lub niedosłyszącego będzie mógł połączyć się przez Internet na videorozmowę z konsultantem Zielonej Linii, który zna język migowy i który będzie tłumaczył rozmowę pomiędzy pracownikiem urzędu, a osobą głuchą lub niedosłyszącą (funkcja tłumacza).
- komputer lub telefon z kamerą i funkcją wideo,
- dostęp do Internetu,
- dostęp do aplikacji Microsoft Teams.
W celu nawiązania połączenia video z konsultantem, należy wejść na stronę:
https://zielonalinia.gov.pl/zl-migowy i kliknąć w grafikę "Połącz z konsultantem".
Pod tym adresem dostępna jest również informacja nt. wymagań technicznych niezbędnych do realizacji połączenia.
Informujemy, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubaniu, w celu ułatwienia komunikacji z osobami niesłyszącymi, został wytypowany pracownik p. Włodzimierz Chupka – Doradca zawodowy. Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej i chcąca skorzystać z osobistej pomocy doradcy może wybrać jedną
z form kontaktu z Powiatowym Urzędem Pracy w Lubaniu:
- e-mail pod adres wlodzimierz.chupka@luban.praca.gov.pl
- osobiście przyjść do siedziby Urzędu – I piętro pokój Nr 8 i umówić się na
spotkanie z doradcą.
- faks pod numer 75 722 3278
Prosimy o wskazanie sprawy, którą chcecie Państwo załatwić w celu ułatwienia i przyśpieszenia jej załatwienia.